نکاتی در رابطه با استفاده و نگهداری از ظروف مسی

نگهداری از ظروف مسی

نکاتی در رابطه با استفاده و نگهداری از ظروف مسی

چند سالی است که ظروف مسی دوباره از ته گنجه‌ها و انباری‌ها بیرون آمده‌اند تا جای تفلون و استیل و چدن را بگیرند. ظروفی که اتفاقا بسیار گران‌قیمت هستند و خریدن یک سرویس قابلمه و تابه از این جنس برایتان بسیار گران‌تر از ظروف رایج دیگر تمام می‌شود. درباره طعم خوب غذا در ظروف مسی و خواصی که حین پخت به غذا منتقل می‌شود زیاد شنیده‌اید اما درباره ضررهای این ظروف چطور؟

نگهداری حرارت در ظروف مسی به مراتب بیش از سایر ظروف فلزی است و دلیل خوشمزه شدن و خوب جا افتادن غذا در این ظروف هم این است که حرارت در مس به طور یکنواخت توزیع می‌شود. از طرف دیگر، مس از عناصر لازم برای فرآیند خونسازی و رفع کم خونی است به همین دلیل پخت غذا در این ظروف می‌تواند کم خونی را کم کند.

یک مزیت دیگر مس نسبت به ظروف رایج دیگر آن است که غذا در ظرف مسی خیلی سریعتر می‌پزد. حتما تا به حال شنیده‌اید که سرخ کردن غذاها در ظرف مسی باعث تردتر شدن آن‌ها می‌شود و خورش‌های ایرانی مثل قرمه سبزی هم در این ظروف بهتر جا می‌افتند. راز همه این خوشمزگی‌ها در ویژگی‌های فلز مس و رسانایی بسیار زیاد آن است.اما با این حال، ظروف مسی خالی از ایراد هم نیستند. این ظروف هم مثل ظروف رویی، می‌توانند باعث مسمویت غذاییشما شوند که حتی گاهی به ناراحتی کبدی هم می‌انجامد! بنابراین اگر از عاشقان و شیفتگان این ظروف گران قیمت قدیمی هستید، به دقت توضیحات ما را بخوانید.

ظروف مسی زود اکسید می‌شوند و ترکیب پذیری بالایی با مواد غذایی دارند. به این ترتیب می‌توانند باعث مسمومیت شما شوند. به همین دلیل در ظروف مسی از پوشش‌هایی از جنس قلع، نیکل، استیل و لعابی استفاده می‌شود تا میزان ورود مس به غذا کاهش پیدا کند اما مشکل اینجاست که وجود این آلیاژها باعث ورود فلزات سنگین به بدن می‌شود. چون این لایه‌ها در هنگام پخت و پز به مقدار کم در غذا حل می‌شوند، به خصوص اگر غذاهای اسیدی برای مدت طولانی در این ظروف پخته یا نگهداری شوند. از سوی دیگر، پخت و پز مواد اسیدی و قلیایی در ظروف مسی یا نگهداری این مواد در چنین ظروفی باعث تخریب غذا می‌شود.

در کنار همه این‌ها، بد نیست این را هم بدانید که کارشناسان تغذیه می‌گویند ظروف پیرکس و لعابی از بهترین ظروف برای پخت و پز هستند چون عناصر و فلزات کمتری را به داخل غذا منتقل کرده و مواد غذایی در آن‌ها به میزان بیشتری حفظ می‌شوند.

نگهداری از ظروف مسی

چطور از ظروف مسی نگهداری کنیم؟

ظروف مسی نه تنها به خاطر گران قیمت بودنشان نیازمند نگهداری بهتر هستند، بلکه به دلیل حساسیت عنصر مس هم باید چهارچشمی مراقب قابلمه‌های مسی تان باشید. بنابراین این توصیه‌ها را یاد بگیرید و به کار ببندید.

۱ــ در ظروف مسی غذاهای اسیدی و ترش نپزید چون لایه داخلی ظرف را از بین می‌برند و باعث ورود بیش از اندازه مس به غذای شما می‌شود.

۲ـ مراقب باشید که در حین استفاده یا شستشو لایه پوششی محافظ از بین نرود.

۳ـ در ظروفی که لایه پوششی آنها از بین رفته نباید پخت و پز کرد در این صورت دچار مسمومیت مس می‌شوید که علایم آن تهوع، استفراغ و اسهال است. همچنین مس اضافی در کبد ذخیره شده و باعث از کار افتادن کبد و در نهایت مرگ می‌شود.

۴ـ ظروف مسی را هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد و باید آنها را بعد از شستن بلافاصله خشک کرد.

۵ـ برای سرخ کردن بهتر است از ظروف آهنی و مسی استفاده نشود؛ زیرا روند تخریب روغن را تسریع می‌کنند.

هنگامی که برای اولین بار می خواهید از ظرف مسی استفاده کنید:

هنگامی که برای اولین بار می خواهید از ظرف مسی استفاده کنید،  در ابتدا ظرف را پر از آب کرده و در آن سبزیجات سبز بریزید و اجازه دهید تا بجوشد. سپس از روی اجاق گاز بردارید، بشویید و خشک کنید. هم اکنون آماده استفاده است.
برای جلوگیری از آسیب ظرف مسی، هیچ گاه آن‌ را به صورت خالی بر روی اجاق گاز قرار ندهید، در ابتدا روغن و یا مایعات را درون آن ریخته و سپس بر روی اجاق گاز بگذارید.
هیچ گاه ظروف مسی را با سیم ظرفشویی نشویید و هیچ گاه این ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
ظروف مسی خود را به صورت منظم روکش کنید، یا به قول معروف سفید کنید.
برای جلوگیری از آسیب دیدن ظروف مسی در هنگام استفاده، بهتر است از ابزار چوبی یا پلاستیکی به جای ابزار فلزی استفاده کنید، جز در مواردی که ظرف مسی شما دارای روکش استیل ضد زنگ باشد.
مواد غذایی را درون ظروف مسی نگهداری نکنید و مواد غذایی اسیدی را در ظروفی که روکش ندارند قرار ندهید.

 

پست‎های مرتبط:

توصیه‌های پیامبر اسلام درباره سلامتی

توصیه‌های پیامبر اسلام درباره سلامتی پیامبر اسلام و ائمه معصومین...

هفت روش جادویی برای تمیز کردن ظروف مسی

هفت روش جادویی برای تمیز کردن ظروف مسی    ...

نکاتی که هنگام خرید ساعت باید به آنها توجه کرد

نکاتی که هنگام خرید ساعت مچی باید به آنها توجه کرد

نکاتی که هنگام خرید ساعت مچی باید به آنها توجه کرد...

اطلاع از موجود شدن محصول ما هنگامی که محصول در فروشگاه موجود باشد، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در فرم زیر وارد نمایید.
ایمیل تعداد آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ است.

Theme Settings